>>>REKLAMY do rubriky a kopíruj s klikačkou!

Jetřichovické Stěny

12. srpna 2008 v 11:29 | Regča/Shinča
Jetřichovické stěny (490 m. n. m., 79 km²)
Jako Jetřichovické stěny je označována severovýchodní část Děčínské vrchoviny v povodí řek Kamenice a Křinice vzniklá opět na pískovcích středního turonu a na SZ turonu, až coniaku. Charakteristické jsou opět průniky neovulkanických basaltoidů tvořící nejvyšší elevace.
Reliéf Jetřichovických stěn lze opět charakterizovat jako silně rozčleněný, erozně denudační reliéf, tektonicky i litologicky podmíněné, sedimentární stupňoviny. Výraznými rysy reliéfu jsou strukturní hřbety, neovulkanické suky a hluboce zaříznutá kaňonovitá údolí řek Kamenice, Křinice a jejich přítoků.
Jsou zde charakteristické tvary selektivního zvětrávání a odnosu, které ve svém konečném výsledku vytvářejí morfologicky pestrý prostor mezi údolím Labe a Lužickými horami.
Charakteristickými vrcholy této části jsou Bor 448 m n.m., Jedlina 490 m n.m., a mnoho dalších bodů. Z jejich víceméně stejné výškové hladiny lze usuzovat, že se opět jedná o denudační trosky vyšší paroviny, rozrušené denudačními procesy.
Mezi nejvýznamnější morfologický útvar náleží skalní most Pravčická brána.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rockerka98$$$SBííí ktoré ta ma strasneeee moooocinky rado a nece VŽIVOTE ŤA STRATIŤ!!!$$$ rockerka98$$$SBííí ktoré ta ma strasneeee moooocinky rado a nece VŽIVOTE ŤA STRATIŤ!!!$$$ | Web | 12. srpna 2008 v 15:56 | Reagovat

ahoj lovíš sb je u mňa bleskajda tak sa pls zúčastni

2 meiky176 meiky176 | Web | 12. srpna 2008 v 18:50 | Reagovat

u me je dalsi bleskovka za diplomy!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama